Jak skupić uwagę? 7 niezawodnych sposobów na koncentrację

W dzisiejszych czasach większość z nas ma problemy z dłuższym skupieniem uwagi. Najgorsze jednak jest to, że pojawiają się one w najmniej odpowiednich momentach. Nieznaczna część społeczeństwa problemy z koncentracją może tłumaczyć przyczynami zdrowotnymi. Jednak problemem zdecydowanej większości jest wszechobecna technologia, a wraz z nią chęć bycia zauważonym. Kolejną „kulą u nogi” są reklamy i promocje, z którymi obecnie spotykamy się na każdym kroku. 

Jeżeli twierdzisz, że ten tekst napiszę w przeciągu chwili, bez koncentrowania uwagi na czymś innym – jesteś w błędzie. Stworzenie tekstu, który będzie przyciągał i co najważniejsze skupiał uwagę odbiorców to nie lada gratka. Wiele razy ktoś z moich współpracowników zwróci się do mnie z prośbą o pomoc, a ja szukając ciekawych alternatyw na koncentrację zginę w gąszczu informacji, które funduje Internet. Niestety aktualnie wiele rzeczy i zjawisk działa przeciwko nam,  jednak jesteśmy jeszcze w stanie jakoś się przed tym bronić. Wiele w naszych rękach. Pamiętaj, że to od Twojej koncentracji zależy czy osiągniesz sukces czy poniesiesz porażkę. Poniżej znajdziesz kilka rad, które jak najszybciej wprowadź w swoje życie. 

1. Wyłącz telefon – przyznajcie się, ilu z Was zerka w telefon za każdym razem, gdy usłyszy dźwięk powiadomienia? Przecież wystarczy tylko go wyciszyć i spokojnie zająć się tym, co mamy do zrobienia. W ciągu kilku godzin świat nie stanie na głowie. Jeżeli ktoś będzie chciał się z Tobą skontaktować to zadzwoni ponownie. Szanuj siebie i swój czas. Chcąc się rozwijać musisz od czasu do czasu postawić na „izolację”. Nie bój się – próbuj. 

2. Przerwy – pewnie myślisz, że to ironia. Po co przerwy jeżeli nie mogę się skupić na dłużej i nieustannie robię pauzy? Aby być skoncentrowanym przez dłuższy czasu potrzebujesz przerw. Myślę, że każdy z nas dokładnie zna swoje możliwości i wie, po jakim czasie chce wyjść na spacer, zrobić kilka rozciągających ćwiczeń czy napić się wody. Nie jest to trudne, powiem więcej – jeżeli wprowadzisz systematyczne przerwy będzie Ci o wiele przyjemniej pracować, wiem to z autopsji. 

3. Odłącz się – jeżeli chcesz skupić się na pracy musisz przestać zauważać wszystko inne. Trudne? Na początku na pewno. Jednak jesteś już prawie w połowie drogi. Dlaczego? Ponieważ Twój telefon leży wyłączony/wyciszony obok Ciebie. Postaraj się skoncentrować swoją uwagę na jednej rzeczy. Może jest coś, co pomaga Ci się skupić? W moim przypadku jest to muzyka poważna. Pamiętaj, że im mniej niepotrzebnych rzeczy wokół Ciebie, tym łatwiej efektywnie pracować. 

4. Sen – a przede wszystkim odpowiednia liczba przespanych godzin. Sen jest bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na jakość koncentracji. Nasz mózg potrzebuje „konkretnego odpoczynku”, aby mógł ponownie przyswajać nowe informacje. Warto zatem zadbać nie tylko o przerwy podczas nauki czy pracy umysłowej, lecz także o solidną dawkę snu. Osoba wypoczęta i pełna energii, która jest  świadoma, że sen to podstawa funkcjonowania, posiada o wiele większe pole widzenia, niż ta, która pracę traktuje jak przymus. 

5. Nawadniaj organizm – podobno dzięki kawie jesteśmy w stanie lepiej się skoncentrować, kofeina pobudza i co niektórych, motywuje do działania. Jeżeli masz ochotę wypić coś ciepłego polecam Ci zieloną herbatę, która poprawia pamięć i koncentrację, a także wspomaga metabolizm. Nie rezygnuj także z wody. Nieustannie nawadniaj swój organizm, dzięki czemu unikniesz nie tylko zmęczenia, ale także zlikwidujesz uczucie głodu i ucieczek do lodówki. 

6. Zapisuj myśli – ile razy podczas pracy w Twoich myślach pojawiał się pomysł dotyczący umieszczenia w swoim tekście kolejnego wątku? Zapewne wielokrotnie. Walka z takimi myślami bywa czasami bardzo frustrująca. Jeżeli zatem ta myśl wraca do nas kilkukrotnie i rozprasza naszą uwagę – zapiszmy ją. Dzięki temu mamy pewność, że masz pomysł nie odejdzie w zapomnienie. Po skończonym zadaniu możemy swobodnie wrócić do zapisanej myśli i umieścić ją tam, gdzie chcieliśmy. 

7. Świeże powietrze – nie wyobrażam sobie pracy w pomieszczeniu, w którym brakuje świeżego powietrza. Lubię pracować przy otwartym oknie. Jeżeli nie pozwala na to pogoda staram się kilkukrotnie wietrzyć pokój. Zawsze można wybrać się także na kilkunastominutowy spacer. Pamiętaj, że świeże powietrze to także świeże pomysły. 

Przedstawiłam Wam tylko kilka sposobów na koncentrację. Oczywiście większość z nich w oparciu o własne doświadczenia. Jak widać zdolność skupienia uwagi jest uzależniona od wielu czynników. Można do nich zaliczyć także sposób odżywiania oraz tryb życia. Zależy Ci na zwiększeniu skuteczności pracy czy nauki? Musisz po prostu zmienić swoje przyzwyczajenia. Ten tekst pokazuje Ci kilka najprostszych dróg od których należy zacząć. 

A Ty, masz problemy z koncentracją? Jak sobie z nimi radzisz? Jeżeli masz swoje sprawdzone sposoby – podziel się nimi z nami. Czekamy na Twoje opinie!