Blog BlueBrand cover jak stworzyc ladna skuteczna prezentacje multimedialna marketing

Jak stworzyć ładną prezentację multimedialną w 6 prostych krokach?

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Czy ludzkie oko może być barierą? Owszem. Tworząc strony internetowe, zaproszenia, ulotki, a nawet CV staramy się, aby nasz projekt był najlepszy. Projektując, walczymy o uwagę innych. Wiadomo, że nikt z nas nie chce zainteresować odbiorcy na chwilę. Zdecydowana większość marzy o tym, aby swoim projektem zatrzymać uwagę innych na dłużej. Jednak zdarza się, że odbiorcy zatrzymują się na chwilę, zerkają, a następnie odchodzą. Dlaczego? Każdy z nas w ciągu kilku sekund jest w stanie ocenić całokształt projektu – kolory, typografię czy układ graficzny. Te kilka sekund często decyduje o tym, czy poświęcimy swój czas, czy pójdziemy dalej. 

Blue Brand jak stworzyć ładną prezentacje multimedianlną w 6 prostych krokachPodobnie będzie z Twoją prezentacją, jeżeli nie zastosujesz się do kilku bezwzględnie obowiązkowych punktów podczas jej tworzenia. Ze strony swoich odbiorców możesz co najwyżej spodziewać się napadów ziewania, senności czy znudzenia, niż aktywnego odbioru Twojej prelekcji.

A oto nasze TOP 6 najważniejszych elementów prezentacji multimedialnej:

1. Spójność (prostota, jasność i czytelność)
Na początku zapamiętaj podstawową zasadę: mniej znaczy więcej! Często bywa tak, że chcąc dopieścić prezentację, dodajesz masę rozmaitych ikonek, zdjęć, wzorków i fontów. Czy wiesz, że dzięki tak dużej ilości „dobroci” tracisz spójność? Odbiorca zamiast skupiać się na treści, zwraca uwagę na dodatki, które tylko rozpraszają uwagę. Pamiętaj także, aby na slajdach umieszczać najważniejsze kwestie. Ty jesteś twórcą historii, którą chcesz przekazać swoim odbiorcom. Zadbaj więc o prosty, a zarazem przejrzysty przekaz. Odnośnie elementów graficznych – może warto zadbać o jakiś minimalny szczegół graficzny, który podkreśli spójność prezentowanego tekstu? Linia przewijająca się przez całą prezentację, a może ciemne tło? Wyróżnij się. 

2. Kolory 
Nadal twierdzę, że mniej znaczy więcej. Wybierz dwa kolory. Jest to moim zdaniem absolutne maksimum, jeżeli chodzi o tworzenie prezentacji multimedialnych. Oczywiście bywają wyjątki, w których dopuszczam zastosowanie trzech kolorów (błękit, czerń i biel), ale jak już napisałam – to wyjątki. Oczywiście możliwe są różne wariacje z ich odcieniami, jednak zachowaj umiar. 

3. Zadbaj o typografię
Możesz zyskać na czytelności, stosując jedną, dobrze przemyślaną czcionkę. Twierdzisz, że będzie to mało różnorodne? Myślę, że nie masz racji. Wystarczy, że użyjesz pogrubienia i pochylenia. Wielkość czcionki też jest dla Ciebie edytowalna. Nie szukaj rozmaitych rozwiązań, akurat w tym przypadku sukces tkwi w prostocie. Pamiętaj, że Twoja prezentacja ma przekazać jakieś informacje, jest o czymś konkretnym – dobierz taką czcionkę, która będzie współgrała z całością. 

4. Estetyka
Nigdy na slajdzie nie umieszczaj wszystkiego, co zamierzasz powiedzieć. Tekst, który powinien się tam znajdować, ma być swoistym skrótem, tego co chcesz przekazać. Slajdy opatrzone tekstem od prawej do lewej wcale nie świadczą o tym, że autor wykonał świetną robotę. Czy tylko ja zawsze miałam wrażenie, że prezentacja opatrzona masą niezweryfikowanego tekstu wygląda na pracę polegającą na kilku kliknięciach – kopiuj, wklej? Ustal sobie kilka zasad, których będziesz przestrzegać podczas tworzenia prezentacji multimedialnych, np. kilka linijek tekstu, nie przesadzaj z ilością slajdów. 

5.  Wizualizacja 
Co najszybciej przyciąga naszą uwagę? Ciekawa grafika. Dobre zdjęcie jest w stanie opowiedzieć historię. Często zdarza się tak, że wywołuje ono masę emocji i wzbudza ciekawość. Tworząc prezentację warto zastanowić się, czy akurat w danym przypadku zdjęcia i grafiki nie są w stanie przekazać więcej niż słowa. Oczywiście nie chodzi o to, aby 75% Twojej prezentacji stanowiły zdjęcia. Pokuś się o wykonanie infografik, które podsumują Twoją wypowiedź lub w znaczny sposób pomogą w jej zrozumieniu. Wykorzystując infografiki, staraj się unikać skomplikowanych wykresów, a szczególnie tych z ogromną ilością danych. Jeżeli jednak musisz już coś przekazać w ten sposób, zadbaj o jego czytelność – ogranicz cyfry, skup się na sednie przekazywanych informacji, a nie danych. 

6. Unikatowość 
Za pomocą swojej prezentacji wyraź siebie. Jej wygląd powinien być dopasowany nie tylko do tematu, lecz także do Ciebie. Nie zapominaj o tym! Stwórz coś, co będzie odzwierciedleniem Twoich kalifikacji, zainteresowań czy stylu życia. Staraj się nie korzystać z oklepanych metafor. Postaw na kreatywność. 

Każdemu z nas zależy na tym, aby dobrze wypaść przed publiką i zostać zapamiętanym. Powyżej znajduje się sześć najważniejszych punktów, jakie należy wziąć pod uwagę tworząc prezentację multimedialną. Zapewne powiesz – ja to wszystko wiem. Ok, ufam. Tylko czy stosujesz to w swoich prelekcjach? Mam wątpliwości. 

Myślisz, że to już wszystko? Nie. Nigdy nie zapomnij o tym, aby dokładnie sprawdzić dzień wcześniej czy wszystko „gra”. Nie tylko w kwestiach technicznych, lecz także zweryfikuj dane, które umieszczasz w swojej prezentacji. Przeczytaj wszystko na spokojnie, przeanalizuj każdy slajd i postaraj się przygotować krótką wizję dotyczącą wypowiedzi przy każdym z nich. 

Z pewnością zajmie to trochę czasu, jednak tylko podniesiesz poziom swojego wykładu.

Powodzenia!

 

Powiązane wpisy:

- CASE STUDY: 5 prostych trików, aby Twój post na Facebooku konwertował lepiej
- 7 Powodów, dla których Social Media Nie Sprzedają
- 3 Podstawowe Zasady Budowania Marki Osobistej w Social Media Sprawdzone Przez Moich Klientów
- 10 stron z których możesz pobrać bezpłatne zdjęcia do swoich projektów
- 6 skutecznych podpowiedzi jak mądrze odpowiadać na komentarze fanów w mediach społecznościowych
- Etapy powstawania strony internetowej
- 3 Proste Narzędzia Marketingowe Zwiększające Twoją Sprzedaż
- 5 korzyści reklamy na przystankach

 

WYJĄTKOWE EBOOKI I KSIĄŻKI, ABY PRZYSPIESZYĆ ROZWÓJ TWOJEJ MARKI.
KLIKNIJ W ZDJĘCIE, ABY PRZEJŚĆ DO SKLEPU