Blue Brand blog Brand story – tworzenie gwiazdy

Brand story – tworzenie gwiazdy

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Pamięć bywa zawodna, jednak każdy z nas posiada wspomnienia. Zaliczają się do nich te lepsze i gorsze momenty. To właśnie przeżyte podczas nich emocje sprawiają, że przechowujemy je w swojej pamięci. W marketingu bywa podobnie. Każda marka posiada swoją historię. Jednak sztuką jest opowiedzieć ją tak, aby zjednać sobie rzeszę fanów. 

Dzięki dobrze zaplanowanemu brand story, każda firma jest w stanie przebić się przez reklamowy szum. Brand story to nic innego jak historia marki. O ile dla reklamy i marketingu jest to dość nowy sposób, o tyle opowiadanie historii towarzyszy nam od zarania dziejów. Dawno temu relacjonowaniem minionych wydarzeń zajmowali się kronikarze, a potem pisarze i poeci. W świecie reklamy i promocji ich zadania przejęli copywriterzy, a także specjaliści do spraw public relations, marketingu i reklamy.

Warto także na początku zaznaczyć, że istnieje sporo firm, które swoją historią przekonały do siebie klientów. Należą do nich nie tylko korporacje, lecz także małe przedsiębiorstwa. Jednakże za całą prawdę o firmie odpowiada jakość produktów, które sprzedaje, sposób w jaki traktuje klientów oraz to w jaki sposób mówią o niej byli pracownicy. 

Każda marka posiada własną historię. Przykłady brand story można mnożyć w nieskończoność. Istnieje jednak kilka podstawowych fundamentów na których budowane są te historie. Mówimy tutaj m.in. o: micie założycielskim, historii produktu czy lidera marki lub innych historiach. 

W jaki zatem sposób zbudować historię, która przyciągnie do nas potencjalnych klientów? W jaki sposób stworzyć brand story na miarę średniowiecznych kronikarzy? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w naszym tekście. 

Rozpoczynając tworzenie brand story warto odpowiedzieć sobie na poniższe pytania: 

1. Jaki jest cel istnienia firmy? 
Niestety w tym przypadku musimy odrzucić wszystkie pobudki finansowe. Firma powinna skupiać się na służbie społeczeństwu czy zaspokajaniu potrzeb, które posiada każdy z nas, niezależnie od obejmowanego stanowiska czy statusu majątkowego. Zatem warto w tym miejscu zwrócić uwagę na zaspokajanie podstawowych potrzeb każdego człowieka do jakich na pewno można zaliczyć m.in. odżywianie, realizację pasji czy rozwój osobisty.  

2. W jaki sposób powstała firma?
W tym miejscu mamy najczęściej do czynienia z osobistą historią założyciela. Wiadomo, że bywają także inne pobudki, ale bywa także tak, że niektóre informacje są lekko naciągane. 

3. Co motywuje pracowników? 
W tym pytaniu odpowiedzią również nie powinny być pieniądze. Zdecydowanie, musi być to coś większego, element z którego pracownicy są lub będą dumni w przyszłości. Ważne jest, aby po zakończonej współpracy, nasi byli pracobiorcy wypowiadali się o nas w superlatywach i nie żałowali spędzonego z nami czasu. 

4. Co w firmie cenią klienci? 
W tym przypadku warto zachęcać klientów do pozostawiania opinii o naszych usługach (w jednym z naszych ostatnich tekstów blogowych pisaliśmy o tym). Te cechy, które będą pojawiały się najczęściej to zdecydowanie największa siła firmy. 

Co zatem można wywnioskować z powyższych pytań? Jeżeli firma jest tworzona z sercem, to opowiadanie własnej historii przyjdzie jej naturalnie i nie będzie to ani sztuczne, ani kłamliwe. Na tych pytaniach można zbudować perfekcyjną podstawę brand story. Poniżej przedstawiamy trzy wskazówki, które pomogą w opowiedzeniu historii marki:

proste i łatwe do zrozumienia – przekaz nie może być stworzony w sposób niezrozumiały, klienci nie lubią niedomówień, stwórz historię prostym językiem

działaj emocjonalnie – warto aby w Twojej historii przeplatały się różne emocje, co sprawi, że przekaz będzie bardziej atrakcyjny dla odbiorców

mów prawdę – przekazuj odbiorcom konkretne przykłady z życia swojej firmy oraz dziel się doświadczeniami w czasie rzeczywistym

Brand story to jedno z ciekawszych narzędzi ze względu na wysoki stopień interakcji z potencjalnym klientem. Dzięki stworzeniu historii marki, firma ma możliwość stać się „bliską sercu” odbiorcy. To swoistego rodzaju „uczłowieczenie” firmy. 

Każdy z nas ma swoją historię, dzięki czemu jest bardziej wiarygodny. Brand story dla firm to nic innego jak swoistego rodzaju „uczłowieczenie”. W dzisiejszych czasach naturalność jest bardzo cenioną cechą, jeżeli nie jedną z największych. 

 

Powiązane wpisy:
CASE STUDY: 5 prostych trików, aby Twój post na Facebooku konwertował lepiej
CASE STUDY: 8 sposobów usuwania shadowban na Instagramie
Czarna strona social media, o której nie mówią Ci marketerzy
7 prostych powodów dlaczego social media mogą przerażać bardziej niż Kim Kardashian
3 Proste Narzędzia Marketingowe Zwiększające Twoją Sprzedaż
- 5 istotnych rzeczy, które musisz wiedzieć, zanim założysz własną stronę internetową
- 7 rzeczy, które o reklamie powinien wiedzieć Twój szef
6 razy P, czyli projektowanie graficzne w 6 krokach dla laików
4 sprytne sztuczki specjalistów od reklamy

 

WYJĄTKOWE EBOOKI I KSIĄŻKI, ABY PRZYSPIESZYĆ ROZWÓJ TWOJEJ MARKI.
KLIKNIJ W ZDJĘCIE, ABY PRZEJŚĆ DO SKLEPU