Blue Brand blog Jak zrobić dobre zdjęcie?

Jak zrobić dobre zdjęcie?

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Wszechobecne selfie. Portale, na których to zdjęcia mają przyciągnąć i zatrzymać naszą uwagę. Ilość fotografii może przyprawić o zawrót głowy. Jednak, aby nasze zdjęcia faktycznie zostały na dłużej z odbiorcą, warto poznać kilka zasada ich realizacji.

W tym tekście chciałabym przekazać Ci kilka cennych rad, które pomogą Ci w wykonaniu dobrej fotografii portretowej. Za pomocą kilku trików, selfie może stać się atrakcyjną formą prezentacji, a także Twoją wizytówką.

→ Uśmiech i pozytywne nastawienie – pamiętaj, że bez tych dwóch elementów Twoje zdjęcie nie przykuje uwagi odbiorców. Jeżeli masz problem z pewnością siebie i szczerym uśmiechem proponuję Ci, abyś dzień przed planowaną profesjonalną sesją zdjęciową poświęciła trochę czasu na „odkrywanie siebie”. Stań przed lustrem, spójrz na siebie i nie bój się uśmiechać! 

→ Kadrowanie i tryb siatki – obecnie posiada go każdy smartphone w ustawieniach aparatu. Jeżeli z niego nie korzystasz, bo nie wiesz do czego te linie służą lub uważasz, że tylko przeszkadzają – jesteś w błędzie. W tym trybie ekran zostaje podzielony przez 4 linie – 2 poziome i 2 pionowe. Obiekt, który chcemy sfotografować powinien zostać umieszczony w miejscu przecięcia się tych linii. To właśnie wtedy wykonasz zdjęcie zgodnie z powszechnie znanymi i stosowanymi metodami kompozycji obrazu.

→ Światło – nie od dziś nazywane duszą fotografii. Aparaty telefonów komórkowych nie posiadają niestety tak dobrych matryc jak lustrzanki, zatem wykonując zdjęcie za pomocą smartphona należy pamiętać o tym, aby zdjęcie zostało wykonane przy wykorzystaniu dobrego oświetlenia. Unikaj mocnych i kontrastowych źródeł światła a także zdjęć pod światło. Jeżeli swoje zdjęcie chcesz wykonać na dworze pamiętaj, że najlepsze światło to te w okolicach wschodu słońca i tuż przed jego zachodem. Ciekawym trikiem jest wykorzystanie białej kartki do rozświetlenia swojej twarzy. Umieść kartkę poniżej kadru i wykonaj zdjęcie. Twoja twarz została rozświetlona? Widzisz jakie to proste? Eksperymentuj. 

→ Tło – warto zapamiętać, że jednolite tło to jeden z ważniejszych elementów w każdym zdjęciu, a przede wszystkim w portretowym. To Ty masz być tym detalem na zdjęciu, który przyciągnie uwagę. Dlatego unikaj miejsc, w których w tle Twojego zdjęcia może znaleźć się wzorzysta tapeta, bałagan w mieszkaniu czy osoby trzecie. Takie elementy nie tylko skutecznie odciągają uwagę od osoby na pierwszym planie lecz także źle świadczą o autorze zdjęcia. 

→ Ostrość – to podstawa atrakcyjnego zdjęcia. Zadbaj o to aby ostrość była ustawiona na Twoją twarz, a najlepiej na oczy – to właśnie ich zadaniem jest skupienie uwagi odbiorcy na Tobie. 

→ Unikaj fotografowania z góry oraz bliskich kadrów – głowa osób ujętych w kadrze z takiej perspektywy będzie wyglądała nieproporcjonalnie, na zdjęciu mogą być także widoczne niedoskonałości na twarzy modelki. Zaleca się także aby zdjęcia portretowe wykonywać z odległości większej niż 1 metr. 

→ Ćwicz pozowanie – po prostu bądź sobą, niech Twój promienny uśmiech stanie się kluczem do późniejszego sukcesu!

1. Na zdjęciach zawsze eksponuj to, co masz najpiękniejsze – uwydatniając swoje plusy ćwiczysz także pewność siebie.

2. Ćwicz mimikę bawiąc się emocjami.

3. Rozpuść włosy. 

4. Lekko przygryź policzki, dzięki temu trikowi uwydatnione zostaną Twoje kości policzkowe. 

5. Krzyżuj nogi lub jedną postaw z przodu,  przy pomocy takiej postawy wysmuklisz swoją sylwetkę. 

6. Połóż ręce na biodrach to bardzo naturalna poza, która podkreśla talię, a jednocześnie wyszczupla. 

7. Nie bój się pozowania tyłem, każda twarz wygląda atrakcyjnie z półprofilu.

8. Eksperymentuj – nie bój się otworzyć i być sobą, to wielki atut modelki!

→ Makijaż – zadbaj o to aby na zdjęciu wyglądać naturalnie. Nie bój się podkreślić oczu, zaś malując usta unikaj ciemnych pomadek, które optycznie je zmniejszają. Lekki i subtelny makijaż uwydatni Twoje atuty.

→ Obróbka graficzna – zdjęcie, które wykonasz warto poddać lekkiemu retuszowi, nie szalej z filtrami i nie przesadź z efektami graficznymi. Zalecam delikatną korekcję kolorów oraz ostrości.

To tylko część elementów na które należy zwrócić uwagę podczas wykonywania zdjęcia, jednak mam nadzieję, że rady z którymi zapoznałaś się podczas czytania tego tekstu wpłyną na jakość wykonywanych przez Ciebie fotografii. 

 

Powiązane wpisy:
CASE STUDY: 5 prostych trików, aby Twój post na Facebooku konwertował lepiej 
CASE STUDY: 8 sposobów usuwania shadowban na Instagramie 
Czarna strona social media, o której nie mówią Ci marketerzy 
7 prostych powodów dlaczego social media mogą przerażać bardziej niż Kim Kardashian 
3 Proste Narzędzia Marketingowe Zwiększające Twoją Sprzedaż 
- 5 istotnych rzeczy, które musisz wiedzieć, zanim założysz własną stronę internetową
- 7 rzeczy, które o reklamie powinien wiedzieć Twój szef 
6 razy P, czyli projektowanie graficzne w 6 krokach dla laików 
4 sprytne sztuczki specjalistów od reklamy

 

WYJĄTKOWE EBOOKI I KSIĄŻKI, ABY PRZYSPIESZYĆ ROZWÓJ TWOJEJ MARKI.
KLIKNIJ W ZDJĘCIE, ABY PRZEJŚĆ DO SKLEPU