blog 10 stron z ktorych mozesz pobrac bezplatne zdjecia do swoich projektow marketing social media

10 stron z których możesz pobrać bezpłatne zdjęcia do swoich projektów

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Jeden ruch i wszystko gotowe. Klik! Nie kradnij! Posiadasz na swoim dysku piękne zdjęcie, które właśnie ukradłeś, choć tak naprawdę nie zdajesz sobie z tego sprawy. Internet to niewyczerpalne źródło zasobów multimedialnych. Grafiki, zdjęcia, pliki mp3. W sieci bardzo proste jest pobieranie materiałów multimedialnych. Warto pamiętać, że tylko w nielicznych wypadkach możemy je swobodnie wykorzystywać. Materiały tego typu są chronione prawem autorskim. Warto zatem, aby każdy podmiot działający w Internecie był świadomy obowiązujących przepisów. 

Interesujące zdjęcie, odznaczające się wysoką jakością, potrafi przykuć uwagę nawet najbardziej wymagającego odbiorcy. I wie o tym każdy użytkownik nowych mediów. Dobre zdjęcie to reklama sama w sobie. Warto zatem dołączać je m.in. do ulotek reklamowych. W takim przypadku drobne wstawki, jak informacje marketingowe na ulotce, są tylko dodatkiem. 

Korzystając z banków zdjęć warto rozróżnić dwa rodzaje najbardziej powszechnych licencji. Mowa tu o CC BY oraz CC0. Używając zdjęć bądź filmów video otagowanych licencją CC BY należy pamiętać, aby wykorzystując zdjęcie w celach prywatnych, wskazać kto jest ich autorem. Licencja CC0 pozwala na swobodne korzystanie z udostępnionych materiałów. Bez wskazywania ich autorów. 

Projektując strony internetowe, materiały promocyjne lub grafiki używane do wpisów w mediach społecznościowych potrzebujemy zdjęć z prawami do użytku komercyjnego. Obecnie istnieje wiele stron internetowych nazywanych potocznie „stockami” lub bankami zdjęć. Są to serwisy na których możemy pozyskać bezpłatnie zdjęcia, a także grafiki na własne potrzeby. Poniżej dowiesz się z jakich stron najlepiej czerpać graficzne inspiracje. 

1. GOOGLE images– a dokładniej, wyszukiwarka grafiki. Zdziwiony? Google również w swoich opcjach ma możliwość wyszukiwania zdjęć odpowiednio do licencji. Nie wiesz gdzie szukać? Już Ci mówię. Poniżej okienka wyszukiwarki klikasz na zakładkę „narzędzia”, a następnie „prawa do użytkowania”. Teraz wybierasz tylko tę licencję, która aktualnie Cię interesuje. Proste, nieprawdaż?

2. PIXABAY – (https://pixabay.com/pl/), w serwisie Pixabay znajdziesz darmowe obrazy i video, które możesz wykorzystywać wszędzie. Wszystkie zdjęcia i filmy video udostępnione Pixabay są pozbawione praw autorskich (CC0). Zatem możesz pobierać, modyfikować, upubliczniać, i używać je nieodpłatnie gdzie tylko chcesz. Pobieranie odbywa się bez zakładania konta. 

3. FREEPIK – (http://pl.freepik.com/), serwis Freepik ma o wiele szersze zasoby, niż wyżej wymieniany Pixebay. Na Freepik znajdziemy ponad milion darmowych wektorów, plików PSD, a także mnóstwo darmowych ikon, które możemy swobodnie wykorzystywać Tworząc własne projekty. Oprócz grafik można tam też znaleźć dobrej jakości zdjęcia. Na tym serwisie również pobierzesz zdjęcia i grafiki bez posiadania konta. 

4. FREEIMAGES – (http://www.freeimages.com/), Freeimages oferuje nam ogromne zasoby zdjęć, które można przeglądać używając do tego zakładki „tags” lub po prostu wpisując dane hasło w wyszukiwarkę na stronie. Jednak, aby pobrać zdjęcie, należy założyć konto na tym portalu. 

5. FLICKR – (https://www.flickr.com/), serwis Flickr także oferuje możliwość skorzystania z darmowych zbiorów zdjęć. Wyszukując zdjęcie należy pamiętać, aby wybór otagować licencją Creative Commons. Flickr to portal obsługiwany przez serwery Stanów Zjednoczonych. 

6. PEXELS – (https://www.pexels.com/), Pexels to potężny serwis internetowy, zwany ogromną biblioteką zdjęć. Na tym portalu znajdziemy masę zdjęć wysokiej jakości, które możemy dowolnie wykorzystywać. Ponadto, Pexels daje możliwość przesyłania swoich zdjęć każdemu odbiorcy. Szybko, przyjemnie i bezpłatnie! 

7. SPLITSHIRE – (https://www.splitshire.com/), w tym serwisie znajdziemy zdjęcia z wyższej półki, z licencją CC0. Autorem zdjęć jest Daniel Nanescu (fotograf i grafik). Na portalu znajduje się także zakładka, dzięki której każdy z nas może wesprzeć finansowo tego utalentowanego człowieka. Warto!

8. 1001 FREE DOWNLOADS – (https://www.1001freedownloads.com/free-photos/), jest to serwis podobny do Freepik. Oprócz zdjęć do wykorzystania oferuje on także grafiki. Wszystko oparte o licencję CC0. 

9. KAMBOOMPICS – (http://kaboompics.com/), w serwisie Kamboompics można znaleźć wiele zdjęć świetnej jakości, w rożnych kategoriach tematycznych. Warto dodać, że wszystkie udostępnione na tym portalu zdjęcia są wykonane przez Karolinę Grabowską – polską fotografkę. Karolina będzie wdzięczna jeżeli wykorzystując Jej zdjęcie podpiszesz je.

10. FOODIESFEED – (https://foodiesfeed.com/), Foodiesfeed to coś dla miłośników jedzenia. W tym serwisie znajdziesz mnóstwo zdjęć związanych z jedzeniem oraz restauracjami. Zaświadczam Ci, że będziesz miał/a czym „nakarmić” swoje oczy. 

 

Strony z darmowymi zdjęciami rosną obecnie jak grzyby po deszczu. W tym tekście wymieniliśmy tylko 10 sprawdzonych i najczęściej używanych przez nas i naszych znajomych serwisów. Sam na pewno bez żadnych problemów wyszukasz jeszcze min. 15 takich „stocków”. Z taką wiedzą możesz już zacząć swoją przygodę z tworzeniem kolejnych projektów. Pamiętaj także, aby nasz wpis blogowy dodać do zakładek w swojej przeglądarce. Na pewno lepiej mieć pod ręką pewną bazę serwisów z darmowymi zdjęciami. 

To było nasze 10 propozycji. A jakie są Twoje? Korzystasz z tych samych portali? A może odkryłeś inne perełki i chętnie się nami podzielisz? Czekamy na opinię oraz Twoje doświadczenia dotyczące używania fotografii z bezpłatnych banków zdjęć.

 

Powiązane wpisy:
- CASE STUDY: 5 prostych trików, aby Twój post na Facebooku konwertował lepiej
- Czarna strona social media, o której nie mówią Ci marketerzy
- 7 prostych powodów dlaczego social media mogą przerażać bardziej niż Kim Kardashian
-  7 Powodów, dla których Social Media Nie Sprzedają
- Ech, Ten Hejt
- 3 Podstawowe Zasady Budowania Marki Osobistej w Social Media Sprawdzone Przez Moich Klientów

 

WYJĄTKOWE EBOOKI I KSIĄŻKI, ABY PRZYSPIESZYĆ ROZWÓJ TWOJEJ MARKI.
KLIKNIJ W ZDJĘCIE, ABY PRZEJŚĆ DO SKLEPU