Czym jest responsywność i dlaczego jest tak ważna

W czasach, gdy świat stał się wirtualną wioską, a korzystanie z Internetu wyłącznie na komputerach odchodzi powoli do lamusa, zaś na urządzeniach mobilnych z roku na roku jest coraz większe, warto zwrócić uwagę na responsywność stron www.

Technika responsywnego budowania stron to automatyczne dostosowywanie się layoutu do wielkości ekranu w urządzeniach mobilnych m.in.: telefonach i tabletach. Jeżeli zdecydujemy się na stworzenie responsywnej strony internetowej będzie ona wyglądać inaczej w wersji stacjonarnej i mobilnej, niezmienny jednak pozostanie adres naszej domeny. Czym zatem może różnić się szata graficzna obu stron? Tylko i wyłącznie wyglądem, nawigacją czy zawartością w zależności od rodzaju urządzenia z którego korzystamy.

Responsywna budowa stron posiada także wiele zalet. Obecnie coraz więcej osób odwiedza strony internetowe korzystając z urządzeń mobilnych (dzisiaj to blisko 70%). Jest to nie tylko wygodne lecz także szybsze. Zatem, jeżeli nasza strona zostanie oparta o taki właśnie layout, na pewno dotrzemy do naszych potencjalnych klientów. Strona stanie się także czytelna oraz bardziej przejrzysta, czego nie można powiedzieć o witrynach, które nie posiadają takiej wersji, a jej odwiedziny wiążą się z mikroskopijną czcionką oraz skomplikowaną nawigacją. Warto także wspomnieć o istotnych elementach graficznych, które wchodzą w skład naszej strony.  Projektując responsywną witrynę nie musimy się już martwić o zdjęcia oraz multimedia, ponieważ ich wygląd zostanie dopasowany do typu urządzania, z którego korzystamy. Ostatnią zaletą na którą należy zwrócić uwagę to koszt utrzymania strony. Jest on niższy niż w przypadku prowadzenia dwóch stron: stacjonarnej i mobilnej. Responsywna wersja strony może także pomyślnie zastąpić aplikację, która wymaga większych zasobów finansowych.

Posiadanie nowoczesnej strony internetowej to obecnie wyznacznik każdej profesjonalnej firmy.  Zważywszy na rozwój mobilności posiadanie responsywnej strony internetowej to inwestycja na przyszłość. 

Chcesz wiedzieć więcej? 

A może potrzebujesz sprawdzić, czy Twoja strona jest responsywna? Podaj nam w komentarzu pod tym postem adres domeny – bezpłatnie wykonany dla Ciebie test i otrzymasz szybką informację, czy z każdego urządzenia można bezproblemowo korzystać z Twojej strony.